W pojazdach 4×4 napęd jest przenoszony na cztery koła, a więc na wszystkie osie pojazdu. Od lat trwa dyskusja dotycząca tego, czy warto inwestować w technologię 4×4 i jak ma się jej zastosowanie do ekonomiki jazdy. Czy napęd na cztery koła jest zatem rozwiązaniem dla każdego? Zdecydowanie nie. Niemniej jednak, ma on swoje zalety. Przekonać się o nich mogą m.in. posiadacze Volvo 4×4 – modelu V60 CC.

Największy plus technologii 4×4? Pełna moc jazdy dostępna również w bardzo trudnych warunkach – m.in. na trasach off-roadowych, przy dużych przewyższeniach terenu czy też przy gorszym stanie nawierzchni spowodowanym złą pogodą. To rozwiązanie dla osób, które cenią sobie dynamikę jazdy, które sprawdza się nie tylko, gdy chcesz się przemieszczać w iście sportowym stylu.

Napęd 4×4 – co daje?

Aby wprawić samochód w ruch, potrzebna jest ogromna siła – silniki generują nawet kilkaset niutonometrów, aby auto mogło się poruszać. Napęd w przypadku większości pojazdów jest przenoszony tylko na jedną oś pojazdu. I o ile w przypadku „normalnych” warunków panujących na drodze – gdy pogoda dopisuje, a nawierzchnia nie jest zbyt śliska – nie stanowi to dużego problemu, o tyle gdy sytuacja ulegnie pogorszeniu, trudno jest utrzymać dobre osiągi i nadal sprawnie (oraz bezpiecznie) się rozpędzać. W przypadku samochodów z napędem na cztery koła takie problemy de facto nie istnieją, ponieważ siły napędowe są równomiernie rozkładane na wszystkie osie pojazdu. Efekt? Pojazd prowadzi się płynnie, pewnie i przewidywalnie, a Ty cieszysz się nadal dobrymi osiągami na drodze. To właśnie dlatego auta takie jak Volvo 4×4 mają swoich zwolenników.

Samochód z napędem na cztery koła to zatem rozwiązanie idealne wówczas, gdy:

  • pokonujesz samochodem długie trasy, także na trudnym terenie,
  • mieszkasz na górskich obszarach Polski i chcesz uniknąć problemów na drodze po zimowych opadach śniegu i w innych trudnych warunkach,
  • zależy Ci na jeszcze większym bezpieczeństwie i stabilności jazdy oraz przewidywalności pojazdu w trudnych warunkach.

A co z ekonomiką jazdy? Nie ulega wątpliwości, że auta 4×4 najczęściej wymagają nieco większej inwestycji finansowej, są cięższe i zużywają więcej energii. Niemniej jednak, dziś możliwe jest połączenie napędu 4×4 z silnikiem hybrydowym, co w efekcie pozwala zmniejszyć emisję szkodliwych spalin, a przy tym obniżyć koszty jazdy.

Chcesz wiedzieć, czy Volvo 4×4 to rozwiązanie dla Ciebie?

Nigdy nie prowadziłeś auta z napędem na cztery koła? Szukasz nowego samochodu, ale nie do końca masz pewność, czy 4×4 to coś, czego naprawdę potrzebujesz? Wahasz się pomiędzy standardowym SUV-em a tym z napędem na cztery koła? Odwiedź nasz salon Volvo w Warszawie i umów się na jazdę próbną. Tu możesz również porozmawiać o technologii 4×4 oraz innowacyjnych rozwiązań szwedzkiego koncernu przy dobrej kawie i podjąć odpowiednią dla siebie decyzję.

Skontaktujemy się z Tobą

Masz pytanie? Wypełnij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

Zobacz również