Jeszcze kilkanaście lat temu wydawać się mogło, że samochody na prąd, które zapewniałyby wysoki komfort jazdy, dobre osiągi i możliwość przemierzenia setek kilometrów bez ładowania akumulatora, to wizja dość dalekiej przyszłości. Dziś jednak jesteśmy świadkami elektrycznej rewolucji. Volvo odgrywa w niej niezwykle ważną rolę.

 

Troska o ludzi była dla Volvo zawsze priorytetem. Komfort, bezpieczeństwo i dbałość o środowisko naturalne znajdywały odzwierciedlenie w pojazdach szwedzkiej marki niemal od samego początku. Wystarczy przypomnieć innowacyjny katalizator trójfunkcyjny zmniejszający o 90% emisję spalin, który pojawił się w pojazdach Volvo już w połowie lat 70-tych czy 3-punktowy pas bezpieczeństwa, opracowany już w 1959 roku także przez inżyniera szwedzkiej marki. Tak też jest dzisiaj.

Idzie nowe. Elektryczne Volvo bliżej niż kiedykolwiek

Samochody elektryczne to technologia przyszłości. W świecie, w którym zasoby nieodnawialnych surowców naturalnych kurczą się w zastraszającym tempie, a środowisko jest coraz bardziej narażone na działanie spalin zasilanie prądem wydaje się jedyną słuszną drogą. Wprowadza ją również strategia marki na kolejne lata, zgodnie z którą:

  • Volvo od 2019 roku będzie produkował wyłącznie samochody z silnikami hybrydowymi oraz na prąd – te klasyczne, wyłącznie na benzynę lub ropę odchodzą do lamusa historii,
  • Do 2021 roku marka planuje wprowadzić na rynek nowe samochody elektryczne – zasilane w pełni na prąd, producent obiecuje, że pojawi się ich aż 5, także pod rozwijaną aktualnie marką Polestar.

Pierwsze masowo produkowane w pełni elektryczne Volvo ma oferować kierowcy zasięg do 500 km bez ładowania, a jego design ma bazować na tym oferowanym przez studyjny model 40.2. Na szczegóły przyjdzie nam jednak poczekać do 2019 roku.

Nowe Volvo nie tylko na prąd

Choć docelowo samochody elektryczne mają stać się jedynymi produkowanymi, to plan na nieco bardziej odległą przyszłość. Wraz z pojawianiem się coraz większej ilości pojazdów na prąd, rozrosnąć się musi również sieć pozwalająca na ich ładowanie. Dlatego dziś kluczową rolę w świecie nowoczesnej motoryzacji odgrywają pojazdy z silnikiem hybrydowym, a więc takim, który łączy zasilanie elektryczne z tradycyjnym.

W hybrydowych pojazdach Volvo stosuje się technologię plug-in, która pozwala kierowcy wybrać jeden z trzech trybów jazdy – hybrydowy, zupełnie elektryczny, jak i power, który zapewnia maksymalne osiągi. Takie rozwiązanie zostało zastosowane m.in. w limuzynie Volvo V90, co udowadnia, że marka po raz kolejny efektywnie połączyła ekonomikę i ekologię jazdy z wysoką mocą pojazdów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samochodach elektrycznych – dostępnych już wkrótce – oraz pojazdach hybrydowych Volvo, odwiedź jeden z salonów Euroservice. Jako autoryzowany dealer z ponad 50-letnim doświadczeniem oferujemy Ci wszystkie najnowsze modele szwedzkiej marki. Przyjdź, porozmawiaj i poznaj już dziś technologie przyszłości!

Skontaktujemy się z Tobą

Masz pytanie? Wypełnij poniższy formularz, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe.

Zobacz również